Tuliszków: Uroczysta sesja Rady Miejskiej obfitowała w historię i podziękowania

Rozpoczęły się Dni Tuliszkowa. W piątek, 1 czerwca mieszkańcy wzięli udział we mszy świętej w kościele św.Wita, a następnie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Ciekawe wykłady na temat dziejów miasta oraz lokalnych bohaterów niepodległościowych przedstawili Jerzy Łojko oraz Wit Bryliński. Podczas spotkania, które odbyło się w Hali Widowiskowo – Sportowej nie zabrakło również podziękowań oraz okolicznościowych przemówień

Bohaterami Tuliszków stoi
1 czerwca zorganizowano uroczystą sesję Rady Miejskiej w Tuliszkowie podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy i Miasta Tuliszków do obchodów 100 – lecia Niepodległości Państwa Polskiego i 560 - lecia lokacji Miasta Tuliszków.

Obecni wysłuchali wykładu historyka i regionalisty Jerzego Łojko, który przedstawił najstarsze dzieje miasta Tuliszków w XIV i XV wieku, a następnie głos zabrał historyk Wit Bryliński.
Jak się okazało lokalnych bohaterów niepodległościowych na terenie Tuliszkowa było wielu. Wśród nich wymienić można choćby twórcę założenia dworsko – parkowego Franciszka Mycielskiego, proboszcza Maksymiliana Ostrzyckiego czy burmistrza miasta i społecznika Stanisława Piwońskiego. Wit Bryliński opowiedział również o kierowniku szkoły w Tuliszkowie Władysławie Kochańskim, świadku wiary Zygmuncie Kinowskim oraz Ochotniczej Straży Pożarnej pełniącej wówczas istotną rolę. Wszystkie te osoby łączyło jedno- niezłomna walka o niepodległą Polskę.

Rozwój dzięki ludziom
-Ponad 560 lat temu, tu na tej tuliszkowskiej ziemi, ktoś zapragnął zamieszkać. Tutaj założył rodziny. Tu rodziła się nadzieja, dojrzewała miłość trwała wiara. Właśnie tu, w Tuliszkowie. Nasi poprzednicy znosili codzienne trudy, wykazywali wolę życia i przetrwania i podejmowali działania, by poprawić warunki życia, egzystencji, by rozwijało się nasze miasteczko i okoliczne miejscowości. Historia naszego miasta, to zawsze historia ludzi, którzy je wybudowali i troszczyli się o to miasto, po prostu w nim żyli. I tak przez wiele pokoleń aż do dnia dzisiejszego -mówił na początku sprawozdania samorządu z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości burmistrz gminy i miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski.

Oprócz przedstawienia istotnych faktów historycznych burmistrz przedstawił główne informacje dotyczące budżetu, pozyskanych środków na inwestycje czy działań, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju.

Po obejrzeniu filmu prezentującego gminę i miasto Tuliszków nadszedł czas na wręczenie podziękowań. Statuetki oraz wygrawerowane długopisy otrzymali radni, przedstawiciele jednostek samorządowych, sołtysi, lokalni przedsiębiorcy i najbardziej zasłużeni mieszkańcy.

Na koniec uroczystego spotkania głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich poseł Tomasz Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Mieniem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Rafał Gil, starosta turecki Mariusz Seńko oraz goście z Czech, którzy po raz kolejny przyjechali, by wziąć udział w Dniach Tuliszkowa.

Podczas spotkania talent wokalny zaprezentował również zespół lokalny Jesień. Obecni na uroczystej sesji mieli okazję spróbować wyśmienitych produktów przygotowanych przez nagrodzone, lokalne firmy.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja