Malanów: Sukces Tradycji na ogólnopolskiej scenie

W dniach 21-24 czerwca 2018 r. Kazimierz Dolny stał się stolicą polskiej sztuki ludowej. W tym czasie odbył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Festiwal w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Impreza ma charakter konkursu, biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których stroje i repertuar są zgodne z tradycjami danego regionu kraju. Prezentacje konkursowe oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści. W tym roku w Kazimierzu spotkało się ponad 800 ludowych artystów z 15 województw. Przyjechali tu również muzykolodzy, muzycy poszukujący inspiracji, studenci, miłośnicy i pasjonaci folkloru oraz turyści z całego kraju i z zagranicy.

Wśród licznego grona ludowych artystów znalazł się zespół Tradycja z Malanowa. Do udziału w festiwalu, w ramach eliminacji regionalnych, zakwalifikowany został żeński skład zespołu, który występował w kategorii zespołów śpiewaczych prezentując 3 utwory: U moigo świger ojca, A bodaj Cię kaci wzięli i U mojej mamuli stojała grusia.

Pomimo dużej konkurencji i bardzo wysokiego poziomujury przyznało zespołowi śpiewaczemu Tradycja III nagrodę oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny. Wielkim wyróżnieniem dla zespołu była już sama nominacja do udziału w festiwalu i reprezentowanie regionu konińskiego to też nagroda była milą niespodzianką i zaskoczeniem, bo po raz pierwszy zespół doceniono na arenie ogólnopolskiej. Panie zostały też zaproszone do wykonania nagrania dla programu 2 Polskiego Radia.

Poza częścią konkursową zespół Tradycja, już w pełnym składzie, koncertował na kazimierskich ulicach i rynku wzbudzając wielkie zainteresowanie i zachwyt. Turyści podziwiali stroje pań z zespołu, a szczególnie piękne czepce, wielu przechodniów pytało jaki region reprezentują i prosiło o wspólną fotografię. Natomiast skoczne melodie wygrywane przez kapelę sprawiły, że mimo deszczowej aury wielu przechodniów zatrzymywało się by ich posłuchać, a nawet potańczyć.

Organizatorzy i jury festiwalu niejednokrotnie podkreślali, że na kazimierskiej scenie prezentują się najlepsi ludowi artyści z całego kraju dlatego jesteśmy bardzo dumni z występu zespołu Tradycja, który z sukcesem zaprezentował się wśród najlepszych wykonawców ludowych promując lokalny folklor i ziemię malanowską.

M. Przygońska

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja