Tłumy Wielkopolan zagościły na Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynkach w Liskowie

W Liskowie w powiecie kaliskim, czyli po sąsiedzku m.in. z gminą Kawęczyn odbyły się Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki. Podczas całodniowego świętowania zaprezentowano  nowoczesny sprzęt rolniczy i wielkopolskie smakowe specjały. W uroczystościach wzięły udział setki osób z parlamentarzystami, władzami województwa, powiatów i gmin z całej Wielkopolski. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli powiatu tureckiego.

Lisków, jako miejsce tegorocznego święta rolników z Wielkopolski nie wybrano przez przypadek. Gmina ma niezwykłą historię związaną z działalnością wielkiego kapłana i społecznika ks. Wacława Blizińskiego. W okresie międzywojennym była uważana za wieś wzorcową, bowiem zorganizowano wówczas dwie krajowe wystawy rolnicze, które rozsławiły Lisków na całą Polskę.

Historia lubi się powtarzać, czego dowodem były niedzielne obchody dożynkowe i towarzyszące im imprezy. Oprócz stoisk z tradycyjnym wielkopolskim jadłem przygotowano wystawę rolniczą, jakiej dawno w tym regionie nie było. Obok sprzętu nowoczesnego i wysokiej klasy maszyn rolniczych pojawiły się także sprzęty z dawnych lat.

Główną częścią uroczystości była msza św. celebrowana przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Tematem dożynkowego kazania była pokora i jej wszelkie przejawy. Niezaplanowanym akcentem uroczystości było podarowanie przez biskupa pierścieni dla wicemarszałka województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz wójt Liskowa  Marii Krawiec.

Nieodłącznym elementem święta plonów było oczywiście przekazanie bochnów chleba wypieczonych z tegorocznych ziaren. Starostowie bochen dożynkowy przekazali marszałkowi województwa Wielkopolskiego Markowi Woźniakowi, który obdarował nim gości.

Z powiatu tureckiego na oficjalnych obchodach Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek uczestniczył m.in. Anna Majda – radna sejmiku Województwa Wielkopolskiego, starosta turecki Mariusz Seńko, Rafał Gil wicedyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,  Jan Nowak wójt gminy Kawęczyn, Piotr Gebler przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn oraz Sławomir Prentczyński wójt gminy Malanów.
Święto plonów zakończył koncert zespołu Bajm.

 

Foto: MJ/AK

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja