Władysławów: Seniorzy na wyżynach kultury

Poczucie tożsamości kulturowej i narodowej jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących człowieka. Związki kulturowe stanowią istotny element budujący naród i społeczeństwo. 24 czerwca 2018r. o owej bliskości kultury i historii mieli okazję się przekonać władysławowscy seniorzy za sprawą wycieczki do Warszawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Koniczynka”  we Władysławowie.

Jednodniowa wizyta w stolicy miała napięty harmonogram i tylko dzięki witalności uczestników wszystkie punkty programu zostały zrealizowane. Seniorzy mieli bowiem okazję zwiedzić miejsce symboliczne dla dwudziestowiecznej historii Polski, a mianowicie Muzeum Powstania Warszawskiego. Tchnienie historii tego tragicznego zrywu wybrzmiewa w tym miejscu bardziej intensywnie, cenne pamiątki, filmy, przedmioty to przecież ślady niegdysiejszych dni, które świadczyły o bohaterstwie i tragedii warszawiaków.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem miasta. Zwiedzanie Warszawy seniorzy rozpoczęli  od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Podziwiali piękno Zamku Królewskiego, który został odbudowany po wojnie na wzór swego dawnego osiemnastowiecznego wyglądu. Następnie uczestnicy powędrowali na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie udali się  na tzw. "Górę Gnojną". Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła, obecnie z tego miejsca roztacza się piękny widok na dzielnice Warszawy. Następnie seniorzy pośpieszyli na Rynek Starego Miasta. Na środku placu znajduje się pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział uczestnikom warszawskie legendy, a później przeszli oni przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźli się przy Barbakanie do którego seniorzy weszli, a następnie spacerowali po średniowiecznych murach Warszawy. Przewodnik przedstawił uczestnikom między innymi historię barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Wracając w kierunku autokaru wycieczka przewędrowała przez Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza.

Następnie uczestnicy przejechali do Wilanowa i udali się do  restauracji Wilanów na obiad. Po smacznym obiedzie popołudniem odwiedzili osiemnastowieczny pałac króla Sobieskiego w Wilanowie. Pałac będący dziś własnością państwa polskiego w dużej mierze swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza funduszom europejskim. Zarówno wnętrza pałacu, jak i jego piękne otoczenie budzą podziw zwiedzających i w sposób dumny prezentują się jako perła polskiego baroku. Seniorzy byli zachwyceni pięknem rezydencji Sobieskiego i kunsztem wykonania poszczególnych elementów architektonicznych.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja