Radni ostatecznie zadecydowali. Tuliszków będzie odrębnym okręgiem wyborczym

9 radnych „za” i 6 przeciw- taki był wynik głosowania radnych powiatu tureckiego w sprawie uchwały dotyczącej podziału na okręgi wyborcze, określenia ich granic i numerów oraz ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. Radni w sprawie utworzenia z gminy Tuliszków odrębnego okręgu wyborczego mieli różne zdania, a dyskusji w tym temacie nie było końca. 

Podczas sesji Rady Powiatu Tureckiego, która odbyła się 9 lutego głównym tematem rozmów było utworzenie odrębnego okręgu wyborczego w gminie Tuliszków.

Zgodnie z danymi liczba mieszkańców na koniec IV kwartału w powiecie tureckim wynosiła 83 822, co oznacza, że przy liczbie mandatów przypadających dla powiatu wynoszących 21, norma przedstawicielska dla powiatu tureckiego wynosi 3991,52. Sprawia to, że Gmina i Miasto Tuliszków przy normie przedstawicielskiej 2,67 może być samodzielnym okręgiem wyborczym, gdzie wybieranych będzie 3 radnych powiatowych z terenu gminy Tuliszków.

Projekt pozytywnie zaopiniowany został przez radnych z Tuliszkowa, Kawęczyna, Dobrej i Przykony, natomiast przeciwko zmianom wystąpiono w gminie Turek i Władysławów.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Tuku przedłożył pismo, że w jego opinii brak jest podstaw do zaopiniowania przez Radę Miejską w Turku niniejszej uchwały.

Swoje wątpliwości wyrazili radni powiatu tureckiego.

-Ja zagłosuję zgodnie z opinią Rady Gminy Władysławów. A opinia jest negatywna. Tak długo było dobrze, a teraz nie wiem komu zależy na takim podziale. Oprócz tego po co zapytania wysyłane w tej sprawie do innych gmin skoro ich to nie dotyczy?- pytał Zdzisław Wojtkowiak.

Podobnego zdania był Andrzej Wojtkowiak, który mówił, że podczas ostatnich wyborów nikt nie miał nic do zarzucenia, a rada nie powinna ingerować w okręgi.

-Dzisiaj, gdy rządzi władza której kierunkiem jest przejęcie samorządów, a ta decyzja to mały krok ku przejęciu samorządów i powiatowego i gminnych. Komisarz Wyborczy jest z nadania politycznego. Należy przyjąć, że jest to ingerencja władz centralnych, władz które rządzą w naszym państwie i robią to w kierunku pozyskania dodatkowych mandatów- stwierdził radny Wojtkowiak.

Głos w sprawie zabrał radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Papierkowski.

-Wielcy mówcy mówią, jaki to jest PiS populistyczny, a tak bym trochę odświeżył pamięć jeszcze tak niedawno miastu zdjęto jeden mandat i dołożono na rzecz tego okręgu, który teraz mamy podzielić i wtedy nie było nic, tylko takie są wyniki. Trzeba spojrzeć na realia. Gmina Tuliszków powiększyła ilość mieszkańców i taka jest reprezentacja i matematycznie tak to wychodzi. I nie żaden komisarz polityczny tylko ustawa tak mówi i tak trzeba zrobić. To jest zwykłą formalnością.

Należy nadmienić, iż do tej pory wybierano radnych w 4 okręgach wyborczych: okręg 1-miasto Turek (7 radnych powiatowych), okręg 2-gmina Tuliszków, gmina Władysławów, gmina wiejska Turek (7 radnych powiatowych), okręg 3-gmina Brudzew, Gmina Przykona, gmina Dobra (4 radnych powiatowych), okręg 4-gmina Malanów, gmina Kawęczyn (3 radnych powiatowych).
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja