„Innowacje, Nowoczesne Technologie, Języki Obce” siłą i przyszłością powiatu tureckiego?

„Innowacje, Nowoczesne Technologie, Języki Obce”- to hasło przyświecające zainicjowanej przez Powiat Turecki idei łączenia kompetencji kluczowych i niezbędnych na współczesnym rynku pracy w skrócie INTJO. Spotkanie promujące działania oparte na zdobywaniu wiedzy m.in. poprzez zabawę odbyło się w poniedziałek, 27 listopada w Zespole Szkół Technicznych w Turku.

Na spotkanie zaproszono przedstawicieli samorządów w powiatu tureckiego oraz uczestników partnerstwa.

W ZST pojawiło się także 88 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku, które uczą się dwóch języków obcych- angielskiego i niemieckiego. O tym, że dwujęzyczność nie jest żadną edukacyjną przeszkodą zapewniała dyrektor turkowskiej „Czwórki”.

Maria Kukulska przybliżyła historię wprowadzenia drugiego języka obcego do nauki, co miało miejsce już osiem lat temu. Była to odpowiedź na zainteresowanie rodziców oraz uczniów.

Szkoła jako pierwsza w mieście umożliwiła uczniom pierwszej klasy naukę drugiego języka, za aprobatą i wsparciem finansowym lokalnych władz miejskich. W tym roku szkolnym do projektu, który trwa już kilka lat włączył się starosta turecki. Dzisiaj można również mówić o pierwszych efektach pracy z dziećmi oraz ich sukcesach. Jak wykazują prowadzone prze szkołę badania uczniowie dwujęzyczni mają bardzo dobre wyniki w nauce, na wysokim poziomie radzą sobie w tekstach weryfikujących ogólną wiedzę.

Według zapewnień dyrektor Kukulskiej ogromne znaczenie ma system nauczania. W klasach 1-3 nauka odbywa się przez zabawę, a w czasie lekcji dzieci zdobywają podstawową wiedzę m.in. poprzez naukę wierszyków, piosenek czy wyliczanek. Nauka języka to także wyjazdy zagraniczne. Dzieci na przykład odwiedziły niemieckojęzycznych sąsiadów, gdzie musiały rozmawiać po niemiecku.

Co ważne mimo nauki dwóch języków obcych dzieci nie są przemęczone, czy zniechęcone. Wybór takiego systemu nauczania dokonały był dobrowolnie i świadomie, a edukacja odbywa się po prostu z chęcią.

Taki system nauczania to według Mariusza Seńko, starosty powiatu tureckiego klucz do sukcesu naszego regionu, który po kończącym się przemyśle paliwowo- energetycznym ma stać się nowoczesnym regionem stawiającym na naukę.

Demografia jest bezlitosna i pokazuje, że za kilka lat powiat skurczy się pod względem ludności, co w praktyce oznacza brak rąk do pracy, a konkretniej mówiąc - zabraknie fachowców. Wychodząc naprzeciw temu problemowi starosta proponuje naukę od podstaw – czyli przekazywanie wiedzy technicznej dzieciom za pośrednictwem języków obcych.

Stąd starosta zaprosił wójtów, burmistrzów ze wszystkich gmin, zachęcają do uczestnictwa w nowym projekcie, który będzie realizowany przez powiat o nazwie INTJO.
Aby zaprezentować, jak projekt miałby wyglądać zaproszono uczniów z turkowskiej „Czwórki” i zaprezentowano wersję pilotażową, która już realizowana jest pomiędzy SP4 a ZST w Turku. Podczas spotkania w sali audiowizualnej uczestnicy mogli „podglądać”  to, co jednocześnie działo się w salach technikum. A odbywały się  zajęcia z programowania, kodowania, robotyki z użyciem języków obcych- angielskiego i niemieckiego. Starosta zapewniał, że przyszłością naszego regionu jest wiedza, a w tym szczególnie: wielojęzyczność, technika i innowacje.

Podczas spotkania podpisano porozumienie między dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Wiolettą Adamiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Marią Kukulską i Łukaszem Milczarkiem oraz Waldemarem Werbińskim - właścicielami firmy InfoBase Systemy Informatyczne.

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja